Jedz paprykę, żyj dłużej?

Tłumaczenie tekstu z New York Times ze stycznia 2017.

Jedzenie ostrej papryki chili może pomóc Ci żyć dłużej.

Nowa analiza, umieszczona w serwisie naukowym PLOS ONE, potwierdza rezultaty z wcześniejszych badań nad ostrym jedzeniem, które zostały przeprowadzone w Chinach i opublikowane w 2015 roku.

Nowy raport wykorzystuje dane od 16 179 amerykańskich kobiet i mężczyzn uczestniczących w dużych badaniach zdrowia publicznego.

Odnotowano 4 946 przypadków śmierci przez 23 lata badań. Po sprawdzeniu wieku, płci, palaczy, ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, diabetyków, i innych zdrowotnych, związanych z dietami i zachowaniem cech, naukowcy odkryli, że Ci, którzy deklarowali spożywanie ostrej papryki mieli o 13 procent mniejsze ryzyko wczesnej śmierci.

Autorzy nie mieli informacji o ilościach spożywanej przez ludzi papryki. Badania mają więc charakter obserwacji, dlatego nie można jednoznacznie udowodnić związku przyczynowego.

Mimo to przez kapsaicynę, substancję, która daje papryce kopa, i która ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, można doszukiwać się związku z zapobieganiem chorobom.

Czy więc powinniśmy jeść więcej ostrej papryki?

„Dowody nie są wystarczająco silne, bym zmienił swoją dietę” – mówi współautor badań, Benjamin Littenberg, profesor medycyny na Uniwersytecie w Vermont. „Nie pal, redukuj kalorie, nie pij w nadmiarze, co roku szczep się przeciw grypie – to są rzeczy, co do których mamy dowody, że pomogą ci żyć dłużej. Nie powiem wam ile jeść papryczek chili, bo nie wiem”.


Oryginalny artykuł:
https://www.nytimes.com/2017/01/17/well/eat/eat-peppers-live-longer.html

Post Author: admin