Truskawki najbardziej zatrutymi owocami świata
Tłumaczenie artykułu z CNN International o najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owocach i warzywach. Truskawki są najgorsze!
Według najnowszego raportu, truskawki pozostają numerem jeden listy najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców i warzyw!
Coroczny raport przygotowywany przez Environmental Working Group mówi, że prawie 70% próbek z 48 różnych typów konwencjonalnie uprawianych produktów jest skażonych pozostałościami po pestycydach. To o 6,6 punktów procentowych mniej niż w ubiegłym roku.
Przedstawiony kilka dni temu przez Environmental Working Group przewodnik dla konsumentów produktów z pestycydami, zawiera ranking zanieczyszczeń popularnych owoców i warzyw, bazując na ponad 36 tysiącach próbek przebadanych przez amerykańskie instytucje rządowe (US Department of Agriculture i Food and Drug Administration).
W tym roku truskawki utrzymały pozycję numer jeden produktów z największą zawartością pestycydów, podczas gdy kukurydza i awokado uplasowały się na miejscach z najniższą zawartością niebezpiecznych związków.
Czym są pestycydy?
Pestycydy są powszechnie używane w produkcji żywności do ochrony przed szkodnikami, takimi jak owady, gryzonie, a także chwastami, bakteriami, pleśnią oraz grzybami. Poza ich stosowaniem w rolnictwie, pestycydy używane są w ochronie zdrowia publicznego, do powstrzymywania organizmów przenoszących tropikalne choroby, takich jak komary.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, pestycydy są potencjalnie toksyczne dla ludzi. Mogą mieć negatywny wpływ na reprodukcję, odporność czy układ nerwowy, powodować raka i prowadzić do innych problemów.
Jak mówi raport Environmental Working Group, ślady pestycydów mogą pozostawać w owocach i warzywach nawet po ich umyciu, a w niektórych przypadkach, po obraniu ze skórki.
Jednakże informacje amerykańskich służb odpowiedzialnych za kontrolę żywności opublikowane w 2014 roku opisują, że ?wszystkie chemiczne ślady pestycydów w testowanym jedzeniu były poniżej poziomów tolerancji ustalonego przez agencję ochrony środowiska? i nie wpływają na bezpieczeństwo konsumentów.
Parszywa dwunastka
Produkty, których testy wypadły pozytywnie dla różnych pestycydów i mają najwyższą koncentrację pestycydów wśród innych produktów, tworzą listę zwaną ?Parszywą dwunastką?.
Lista ta zaczyna się od mających najwięcej śladów pestycydów truskawek, potem jest szpinak, nektarynki, jabłka, brzoskwinie, seler, winogrona, gruszki, wiśnie, pomidory, słodka papryka i ziemniaki.
Truskawki pozostają na szczycie listy z co najmniej 20 pestycydami, podczas gdy szpinak podskoczył na drugie miejsce mając dwa razy tyle śladów pestycydów na kilogram co pozostałe produkty roślinne.
Amerykanie jedzą prawie trzy i pół kilograma świeżych truskawek na osobę na rok i choć są one uprawiane w glebie i myte przed spożyciem, jak twierdzi Environmental Working Group, nadal mogą być skażone pestycydami.
W 2016 roku szpinak był na miejscu ósmym, ale najnowsze wyniki z amerykańskich badań pokazują ostry wzrost zawartości śladów pestycydów w nieekologicznym szpinaku, w porównaniu z ostatnimi badaniami sprzed ośmiu lat.
Pestycydy, które pozostawiają ślady zawierają trzy środki grzybobójcze i jeden owadobójczy nazywany (po angielsku) permethrin, który powiązano z drżeniami i drgawkami w układach nerwowych zwierząt, w tym owadów.
Nowościami w rankingu są gruszki i ziemniaki, które zastąpiły (w ?Parszywej dwunastce?) pomidory koktajlowe i ogórki.
Czysta piętnastka
Produkty, które mają relatywnie mniej pestycydów i mniejszą ogólną koncentrację resztek (śladów) po pestycydach zostały wrzucone w grupę zwaną ?Czystą piętnastką?.
Lista zawiera, w kolejności od najwyższej pozycji, kukurydzę (w tym tą w kolbach i mrożoną), awokado, ananasa, kapustę, cebulę, mrożony słodki groszek, papaje, szparagi, mango, bakłażana, melona spadziowego, kiwi, kantalupę (rodzaj melona), kalafiora i grejpfruta.
Tylko w jednym procencie próbek wykryto pestycydy w awokado i kukurydzy, więc uznano je za najczystsze produkty roślinne.
Ponad 80% próbek ananasów, papai, szparagów, cebuli i kapusty nie pokazało śladów pestycydów.
Metodologia
Environmental Working Group, która jest organizacją pożytku publicznego, przeanalizowała ponad 36 tysięcy próbek zebranych przez amerykańskie agencje zajmujące się zdrowiem oraz kontrolą żywności, które naśladowały zachowania konsumentów myjąc i obierając roślinne produkty.
By porównać owoce i warzywa, grupa wymyśliła system punktowy dla każdego z typów produktów oparty o sześć wskaźników pomiarowych. Niektóre wskaźniki zawierały procent próbek przetestowanych, w których wykryto pestycydy i średnią liczbę pestycydów znalezionych w pojedynczych próbkach.
Kupowanie z głową
Eksperci od odżywiania uznają wyniki i tworzą nawet listy rekomendowanych produktów dla swoich pacjentów.
?Myślę, że to ważne źródło informacji? ? mówi Corinne Bush, dietetyczka szpitalna, która była częścią projektu badawczego.
Uważa się powszechnie, że niektóre pestycydy, które nie przekraczają poziomów ustanowionych przez amerykańskie agencje, mogą być mimo wszystko bardzo szkodliwe, ponieważ niski poziom ekspozycji w dłuższym czasie daje bardzo niebezpieczne efekty.
Environmental Working Group rekomenduje kupowanie ekologicznych produktów kiedy tylko to możliwe, by zredukować narażenie się na pestycydy.
?Jeśli nie chcesz karmić swojej rodziny żywnością skażoną pestycydami, ranking z rekomendacjami dla konsumentów przygotowany przez Environmental Working Group, pomoże Ci dokonywać mądrych wyborów, kiedy kupujesz zwykłe lub ekologiczne produkty? ? mówi w informacji prasowej Sonya Lunder, starsza analityk z Environmental Working Group.
?Jedzenie sporych ilości owoców i warzyw jest kluczowe nie ważne jak one są uprawiane, ale dla produktów roślinnych z najwyższą zawartością pestycydów, rekomendujemy konsumentom kupowanie ekologicznych rzeczy. Jeśli możecie kupować ekologicznie, nasze dane pomogą Wam skierować się ze zwykłych produktów na te z mniejszą ilością pestycydów?.
Oryginalny artykuł na CNN International:
http://edition.cnn.com/2017/03/08/health/dirty-dozen-2017/index.html?sr=twcnni030917dirty-dozen-20170740AMStoryGalPhoto&linkId=35276755
2 comments
Tatiana
14 marca, 2017 at 6:48 pm
Ale słabo….je się owoce. Ma się wrażenie, że to zdrowe, a jednocześnie je się samą chemię. ;/
admin
15 marca, 2017 at 10:50 am
Dlatego warto zrezygnować z owoców kupowanych zimą w supermarketach na rzecz tych uprawianych choćby przez znajomych na działkach 🙂
Comments are closed.