Zdrowotne aspekty picia herbaty

18 listopada, 2019
herbata 1

Herbatę warto pić nie tylko 15 grudnia, czyli w Światowy Dzień Herbaty. Wpływa ona dobrze na nasz organizm. Podsumowuję więc zdrowotne aspekty picia herbaty.Od tysięcy lat herbata jest symbolem ludzi Wschodu. Daje im zdrowie i harmonię. Pewnie dlatego naukowcy z zachodniego świata tyle energii wkładają w jej badania. Co z nich wynika?

Herbata ma udowodnione działania wspierające w walce z nowotworami, chorobami serca, cukrzycą. Może pomóc zmniejszyć wagę i poziom złego cholesterolu. Daje też pozytywną stymulację dla mózgu.

Rodzaje herbaty

Zasadniczo herbata to liście rośliny Camellia sinensis. To oznacza, że mamy tylko pięć rodzajów herbaty:

  • czarna
  • zielona
  • biała
  • pu-erh
  • ulung (inaczej herbata turkusowa lub oolong, która jest herbatą pół-fermentowaną)

A na przykład herbata czerwona, czyli rooibos to już liście czerwonokrzewu Aspalathus linearis, a więc wywar z zupełnie innej rośliny 🙂

Aspekty zdrowotne

Zielona

Ma największą dawkę antyoksydantów, zwanych flawonoidami. Ich grupa opisana przez naukowców jako ECGC jest wyjątkowo antybakteryjna i antynowotworowa. Mogą one zapobiegać rozwojowi raka pęcherza, płuc, żołądka czy zatykaniu tętnic. Pomagają spalać tłuszcz, działają antystresowo i do tego zmniejszają ryzyko zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Pomagają zapobiec niebezpiecznym udarom mózgu!

Czarna

Ma najwyższą zawartość kofeiny. Badania wykazały, że czarna herbata może chronić płuca przed uszkodzeniem spowodowanym przez dym papierosowy. Może również zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Biała

Badania pokazują, że ma największe właściwości antyrakowe ze wszystkich herbat.

Ulung

W badaniach na zwierzętach naukowcy wykazali, że przeciwutleniacze z tej herbaty mają niesamowite właściwości związane z obniżaniem poziomu złego cholesterolu. Liście tej herbaty są też częstym dodatkiem do kompozycji mających działać na odchudzanie, ale trudno znaleźć badania, które potwierdzają, by rzeczywiście wpływały one na utratę wagi ciała.

Pu-erh

Przy analizie tej herbaty badacze też posługiwali się zwierzętami i odkryli, że może ona spowalniać wzrost wagi ciała oraz obniżać poziom złego cholesterolu w organizmach.

Święto herbaty

Jak się okazuje świętowanie herbaty konkretnego dnia to współczesna tradycja. Pierwsze święto herbaty odbyło się bowiem w New Delhi w Indiach 15 grudnia 2005 roku.Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721