10 lat bezmięsnych poniedziałków

30 czerwca, 2019

W 2009 roku sir Paul McCartney z córkami Mary i Stellą rozpoczął namawianie ludzi do niejedzenia mięsa w jeden dzień w tygodniu. Ich Poniedziałki Bez Mięsa to dziś wielka część fleksitariańskiego ruchu.

Wszystko zaczęło się w 2006 roku kiedy jeden z najbardziej znanych muzyków na świecie przeczytał raport Organizacji Narodów Zjednoczonych, na temat wpływu hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne na naszej planecie.

?Inicjatywa Poniedziałki Bez Mięsa, ma na celu podniesienie świadomości szkodliwego wpływu hodowli zwierząt i rybołówstwa przemysłowego na środowisko. Kampania zachęca osoby fizyczne, rodziny, firmy, organizacje non-profit i instytucje edukacyjne do pomocy w spowolnieniu zmian klimatycznych, ochrony cennych zasobów naturalnych i poprawy ich zdrowia poprzez co najmniej jeden dzień każdego tygodnia oparty na roślinach? ? czytamy na stronie inicjatywy Paula McCartney?a.

W swoją dziesiątą rocznicę, Inicjatywa Poniedziałki Bez Mięsa, chwali się, że w 21% domostw w Wielkiej Brytanii udało się zmniejszyć spożycie mięsa. A jak podaje firma badawcza Kantar, tylko w styczniu 2019 sprzedano o 150 milionów więcej bezmięsnych posiłków, niż w tym samym czasie 10 lat temu.

Dziś aż 3000 szkół w Wielkiej Brytanii uczestniczy w akcji Poniedziałki Bez Mięsa. Ciekawe kiedy w Polsce przyjdzie w końcu czas na wprowadzenie podobnej inicjatywy do debaty publicznej?


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721