Jaki kolor sprzyja zdrowszemu odżywaniu?

17 października, 2019
kolory i jedzenie

To pytanie wcale nie jest absurdalne. Naukowcy z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii, opublikowali badania pokazujące jaki kolor za oknem zmniejsza ochotę na niezdrowe przekąski i używki. Zgadniecie jaki to kolor?

To jakby kontynuacja innych, wcześniejszych badań, o tym, że aktywność na łonie natury może pomóc nam żyć zdrowiej. Możecie się więc domyślić, że owym kolorem jest ZIELONY!

Pomyślałem, że to idealny temat na blog zachęcający do zwiększenia jedzenia zieleniny w kontrze do spożycia mięsa. Może się więc okazać, że samo przygotowywanie zielonych dań, nie mówiąc o ich spożyciu, daje pozytywne rezultaty.

A wracając do badań brytyjskich naukowców…  Porównali oni ilość terenów zielonych w sąsiedztwie miejsca zamieszkania badanych, obecność zieleni za ich oknami, dostęp do ogrodu lub działki oraz częstotliwość korzystania z publicznych terenów zielonych.

Wyniki badań wskazują, że powyższe cechy naszego otoczenia mają pozytywny wpływ na nas. Ludzie, którzy tak opisali swoją przestrzeń, mieli mniejsze zapotrzebowanie na niezdrowe przekąski i używki, takie jak papierosy czy alkohol. W przypadku widoku z okna ważne było, by zieleń pokrywała ponad 25% widoku.

Badacze zauważyli pozytywny wpływ zieleni zarówno na intensywność jak i częstotliwość spożycia wspominanych niezdrowych produktów. To sygnał zarówno dla nas, jak i projektantów otaczającej nas przestrzeni.


Na podstawie: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1353829218308451


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721