Wpływ warzyw i owoców na ryzyko raka piersi!

5 listopada, 2019
rak piersi 1

Hiszpańscy naukowcy doszli do przełomowych wniosków. Otóż dieta bogata w warzywa, owoce oraz kawę i produkty pełnoziarniste, daje obniżenie ryzyka wystąpienia rak piersi nawet o 65%!  

Badacze z hiszpańskich Uniwersytetów w Navarra i Jaen zaprezentowali niedawno ważne wyniki swoich badań. Opisali oni wpływ diety z kawą, produktami pełnoziarnistymi oraz owocami i warzywami na ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet po menopauzie. Kluczem do sukcesu okazały się kwasy fenolowe zwarte w wymienionych produktach.

Kwasy fenolowe znaleźć można w ziarnach, w tym owsa, a także w ryżu, jagodach czy cytrusach. Są one także składnikiem czerwonego wina oraz kawy.

Naukowcy porównali diety ponad 11 tysięcy kobiet. Przenalizowano ich pobór kwasów fenolowych przez ostatnie 12 lat i wykryto 101 przypadków raka piersi. Z badań wywnioskować można, że z kwasów fenolowych najmocniej przed nowotworem mogą chronić nas kwasy chlorogenowe. Występują one w kawie, owocach i warzywach, w herbacie yerba mate czy nasionach kakaowca. To właśnie w przypadku tych związków, redukcja ryzyka raka piersi była najwyższa, bo dochodziła do 65%.

Te badania to kolejne potwierdzenie naszej wiedzy o wpływie diety na występowanie nowotworów. I nie po raz pierwszy, bezmięsne produkty spożywcze znajdują się na liście tego co daje nam zdrowie!


Między innymi na podstawie: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/breast-cancer-risk-how-likely-diet-coffee-fruit-vegetables-obesity-a8892586.html


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721