Roślinne burgery o smaku mięsa, czyli rewolucja w USA

11 lipca, 2018
heme 1

Pewien amerykański start-up rewolucjonizuje rynek burgerów za oceanem. Ich wege wersja dostępna jest już w 1500 restauracjach. Właśnie otwierają się na inne kontynenty. Jaki kryją w sobie sekret?

Mięso bez mięsa, co smakuje jak mięso

W świecie bezmięsnych burgerów trendy są dwa. Wegeburgery mające z burgera tylko nazwę burger, bo podkreślające swoją roślinną genezę. To te z soczewicy, groszku czy tempehu. I te, które też są wege, ale za wszelką cenę kryją w sobie skład, by upodobnić się pod każdym względem do mięsa. Oczywiście najważniejszą cechą jest wtedy smak. Ten właśnie trend wzmacnia się w USA dzięki ?Niemożliwym Burgerom?.

Doktor Pat Brown, biochemik z USA, zaczął w 2009 roku bardzo ambitne badania mające na celu stworzenie roślinnego mięsa, które ludzie będą wcinać jak zwykłe mięso, bo tak właśnie będzie smakować. W 2011 Brown ogłosił sukces. Swoją firmę nazwał ?Impossible?, czyli ?Niemożliwe?.

?Nasze burgery używają 75% mniej wody, generują 87% mniej gazów cieplarnianych, wymagają 95% mniej powierzchni uprawy i 100% mniej krów? – chwalą się twórcy nowych wegeburgerów.

Te dostępne są już w 1500 restauracjach w USA. Teraz firma eksportuje je też do Hong Kongu. A CNN prognozuje, że to dopiero początek, twierdząc, że to start-up, który może pomóc planecie. Pytanie co jest tajemnicą tego sukcesu? Jak stworzono bezmięsnego burgera o smaku mięsa?

Żelazoporfiryna. To nie magia, ale nauka

Wynalazek burgerów bez mięsa opisany jest dość dokładnie na stronie firmy. Okazuje się, że robione są one z białka ziemniaków, pszenicy i soi, a także tłuszczu kokosowego. Zawierają też oczywiście witaminy, aminokwasy, cukry proste i minerały, w tym żelazo. Przełomem wypracowanym przez doktora Browna jest żelazoporfiryna roślinna i dodanie jej do bezmięsnego mięsa.

Sama żelazoporfiryna to nie nowość. Mówią na nią również heme lub grupa hemowa. To część znanej z naszego ciała, a dokładniej z czerwonych krwinek, hemoglobiny.

?W czasie prób zrozumienia co sprawia, że mięso jest tak smaczne, odkryliśmy że jedna cząstka, heme ? jest głównie odpowiedzialna za wytwarzanie niepowtarzalnego, godnego polecenia smaku i aromatu pieczonego mięsa? – czytamy na stronie firmy.

Krwistość mięsa w bezmięsnych burgerach Brown osiągnął biorąc grupę hemową nie ze zwierzęcej hemoglobiny, ale z leghemobloginy. Czyli podobnej chemicznie substancji, ale występującej w korzeniach roślin strączkowych. Nauczył się ją wytwarzać i tak roślinna żelazoprofiryna, w połączeniu z białkami, tłuszczem roślinnym i innymi składnikami odżywczymi dała masę o mięsnym smaku.

Jedyny problem amerykańskiej firmy to teraz Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Wyraziła ona zaniepokojenie faktem, że wersja żelazoporfiryny produkcji doktora Browna, nie była wcześniej spożywana przez ludzi, nie wiadomo więc jaki ma na nich wpływ. ?Niemożliwe Burgery? zapowiadają jednak pełną otwartość. Firma sama wystąpiła o przeprowadzenie badań bezpieczeństwa żywności. Przyszłość pokaże więc czy takie bezmięsne mięso o smaku mięsa stanie się częścią menu nie tylko amerykańskich restauracji? Może hemowy przełom jest blisko?


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721