Młodzi rzucają mięso! Stają się fleksitarianami

28 lipca, 2022
Młodzi rzucają mięso 2

Jak wynika z raportu Atlas Mięsa 2022, aż 36% Polaków w wieku 15-29 lat jest fleksitarianami, a 8% w ogóle nie je mięsa. Raport pokazuje też różnice w spożyciu mięsa w zależności od poglądów politycznych oraz opinie młodych Polaków o tym co zrobić w sprawie przyszłości hodowli zwierząt na mięso!

Pytania o przyszłość

Dlaczego młodzi rezygnują z mięsa? Czy są różnice pod względem płci w podejmowanych wyborach dietetycznych? I czy poglądy polityczne też wpływają na deklaracje o spożyciu mięsa? Na te pytania odpowiada raport niemieckiej Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Okazuje się, że wśród młodych ludzi liczba zdeklarowanych fleksitarian wynosi średnio 36%.

W raporcie czytamy, również że:

?Około 1/3 naszych badanych, niezależnie od obecnej częstości jedzenia mięsa, deklaruje, że w przyszłości zrezygnuje (4%) lub ograniczy (27%) jego spożycie?.

Wśród osób, które jedzą teraz mięso bez ograniczeń odsetek, tych którzy planują nałożyć na siebie jakieś ograniczenia, a więc chcą być fleksitarianami, wynosi aż 18%. To niezły wynik, bo wskazuje, że w wkrótce procent osób, które jedzą mniej mięsa w naszej populacji znowu wzrośnie.

Największy odsetek osób, które nie jedzą w ogóle mięsa jest w przedziale wiekowym 18-24 lata. Aż 10% z tej grupy to wegetarianie lub weganie.

Fleksitarianizm w życiu deklaruje według raportu więcej młodych kobiet (40%), a ta sama grupa u mężczyzn to 31% badanych. Liczba osób całkowicie bezmięsnych jest podobna w porównaniu płci (7-8%). Różnice dotyczą też zamieszkania. Bo Ci z małych miejscowości deklarują ograniczenie mięsa najrzadziej (28%), ale już mieszkańców wsi w tej grupie jest 38%. Największy odsetek fleksitarian znajdziemy w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, to 42% badanych.

Prawicowcy mięsożercy

Twórcy badań zapytali młodych ludzi o preferencje polityczne i zestawili je z deklaracjami dotyczącymi spożycia mięsa. I tak Ci o prawicowych poglądach to zdecydowani mięsożercy. Aż 63% je mięso bez ograniczeń. Tu najmniejszy jest też oczywiście procent fleksitarian (33%) oraz wegetarian i wegan (4%). Deklarujący centrowe poglądy jedzą mięso w 60%, ograniczają je rzadziej (36%) i równie rzadko są wege lub wegan (tylko 4%).

Z kolei młodzi opisujący swoje poglądy jako lewicowe, to już w mniejszości mięsożercy. Brak ograniczeń deklaruje 46%, ograniczenie spożycie mięsa 38%, a aż 16% to wegetarianie i weganie.

Damsko-męskie powody

To co przekonuje młodych ludzi o rzucania mięsa w diecie różni się mocno w zależności od tego czy pytamy kobiety czy facetów. Wśród fleksitarian 58% kobiet robi to z żalu dla zwierząt. Taki sam argument przekonuje tylko 35% mężczyzn. Z kolei 45% kobiet podkreśla pozytywny wpływ ograniczenia spożycia mięsa dla naszego klimatu. Tylko 34% mężczyzn wskazuje na ten powód.

Względy zdrowotne podkreśla z kolei 31% facetów, a tylko 24% kobiet. Swoje poglądy polityczne wyraża w ten sposób więcej mężczyzn (27%) i nieco mniej kobiet (22%).

Jak piszą twórcy raportu, badania przeprowadzono w formie ankiety internetowej w październiku 2021 roku na próbie 1300 osób. Próba uczestników sondażu odzwierciedla strukturę populacji obywateli i obywatelek Polski w wieku 15?29 lat pod względem płci i wieku.

 


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721