5 antystresowych produktów spożywczych

4 stycznia, 2022
anty stres

To co jemy wpływa na to jak się zachowujemy. To znana prawda. Teraz przedstawiamy Wam 5 dań na uspokojenie. 5 przysmaków o właściwościach antystresowych.

Kluczem do samopoczucia jest ruch i to czym karmimy nasz organizm. Wszyscy dobrze wiemy, że przy braku ruchu i słabej jakości jedzeniu słowa ?nic mi się nie chce? często będą gościć w naszym myślach. Zmiana oczywiście da nam energię. Ale możemy zrobić nawet coś więcej?

Współczesna wiedza naukowców o właściwościach produktów spożywczych pozwala na dostosowanie naszego menu do naszych potrzeb. By wywołać konkretne skutki w naszych ciałach. Niektóre rzeczy z talerza mogą bowiem wyzwalać produkcję substancji, które wpływają na lepsze samopoczucie.

Magnez i tryptofan pomagają uwolnić serotoninę. Na nasz mózg pozytywnie działają też kwasy omega-3 i witaminy z grupy B. Stąd lista pięciu dań, które dzięki swoim składnikom mogą działać antystresowo.

5 Tofu

Tofu zawiera witaminę B1, tony tryptofanu oraz wysoki poziom magnezu, żelaza i kwasów omega-3. To także dobre źródło roślinnego białka. Tofu uznawane jest wręcz za podstawowy zamiennik mięsa.

4 Nasiona Chia

Mają jeszcze więcej tryptofanu na gram niż indyk i są naładowane magnezem. Najprostsze danie to pudding z nasionami chia w formie deseru lub z bananami i jogurtem jako posiłek przed treningiem.

3 Płatki owsiane

Owsianka jest świetną przekąską, ponieważ wysoki poziom tryptofanu wywołuje uczucie spokoju, a melatonina w owsie daje spokojny sen. Jakby tego było mało płatki owsiane zawierają duże ilości witaminy B6 i magnezu. Jeśli dodamy do owsianki siemię lniane w naszej misce będzie ekstra dawka kwasów omega-3.

2 Łosoś

Łosoś to ryba, która może być symbolem dobrego samopoczucia. Niektórzy lekarze pewnie wpisaliby ją na receptę przy depresji! Jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, wyjątkowo bogata w witaminy z grupy B, pełna magnezu, ma nawet niewielkie ilości tryptofanu.

1 Szpinak

To nasz mistrz. Tę zieleń można zamienić na koktajl, sałatkę lub dodatek do dania głównego. Liście szpinaku wypełnione są magnezem i witaminami z grupy B. Jeśli nie jadłeś świeżego szpinaku, nie mów, że Ci nie smakuje. Spróbuj a nie pożałujesz.


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721