Makaron! 10 faktów, o których nie mieliście pojęcia!
Najstarszy makaron znaleziono w Chinach. Miał cztery tysiące lat i ok. 50 centymetrów długości. Dziś makaron to podstawa wielu dań. Ale są rzeczy, których nie wiedzieliście jedząc makaron! Oto pozostałe 9 z nich!
Ludzie wierzyli, że makaron roślinie na drzewach!
Na pryma aprilis 1957 roku telewizja BBC wypuściła dokument o uprawie spaghetti na krzewach. Ten niesamowity żart odbił się echem na całym świecie. Nie zabrakło tych, którzy dopytywali gdzie można kupić krzewy spaghetti do własnego ogródka!
Na świecie jest około 350 rodzajów makaronów
I co ciekawe jakieś 4 razy tyle ich nazw? Bo wiele rodzajów ma kilka nazw, jak choćby spaghetti, zwane również farfalle czy fettuccini.
Ile makaronu jedzą ludzie na świecie?
Według danych Międzynarodowej Organizacji Makaroniarskiej (The International Pasta Organization, w skrócie I.P.O.) konsumpcja makaronu na świecie wzrasta od lat. Najwięcej je oczywiście przeciętny Włoch, około 24 kilogramów na rok. Amerykanie jedzą około 9 kg na rok, a Czesi, Portugalczycy i Polacy około 6 kg na głowę na rok!
Makaron al dente nie tylko smakuje lepiej? pozwala też dłużej być sytym!
Al dente to makaron przyrządzony tak, by był jędrny, lekko twardy i powinien stawiać lekki opór zębom w czasie gryzienia. Przegotowany na miękko makaron szybciej się trawi, więc jeśli chcesz dłużej czuć się najedzonym zrób go al dente.
Zanim wynaleziono maszyny do wyrabiania ciasta na makaron, formowane je? nogami
Ciasto na makaron jest dość twarde. Żeby je dobrze ugnieść nie wystarczyła praca rąk. Stąd najważniejszą fazą ugniatania było chodzenie po cieście makaronowym. Ludzie pracowali kiedyś całymi daniami, właśnie w ten sposób!
Spaghetto to liczba pojedyncza dla spaghetti
Generalnie w języku włoskim wiele słów kończących się na ?i? to liczby mnogie, a na ?o? pojedyncze. Życzę więc udanego próbowania spaghetto!
Mamy dwa najważniejsze makaronowe święta w kalendarzu
World Pasta Day, czyli Światowy Dzień Makaronu obchodzony jest 25 października. To święto zostało ustanowione w 1995 roku w czasie World Pasta Congress w Rzymie. Za to 4 stycznia w kalendarzach jest Narodowy Dzień Spaghetti.
Podstawą makaronu są zawsze dwa składniki
Makaron to produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki i wody. To tyle. Czasem dodaje się do niego jajka. Znaczenie ma też oczywiście to, jakiej mąki dajemy do makaronu. Kaszkę makaronową, a więc semolinę lub mąkę makaronową otrzymuje się zwykle z pszenicy twardej, czyli durum.
Legendę o makaronie w Europie można wsadzić między bajki
Często powtarzana informacja o tym, jakoby słynny wenecki podróżnik Marco Polo sprowadził na europejski kontynent makaron, upadła dawno temu. Otóż źródła historyczne potwierdzają, że już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspomniał o tego typu potrawie. Z kolei arabski podróżnik Muhammad al-Idrisi, udokumentował istnienie suszonego makaronu, czyli takiego, jak współczesny, między innymi na Sycylii około XII wieku. Okazuje się więc, że makaron był w Europie znany na długo przed narodzinami Marco Polo!