Nasze krowy zmieniają nasz klimat

3 lutego, 2017
krowa

To oczywiście nie wina krów, ale człowieka, który potrzebuje ich coraz więcej. Już dziś zwierzęta gospodarskie odpowiedzialne są za 18% emisji gazów cieplarnianych do naszej atmosfery.

Wiem, że krowa nie kojarzy się ze zmianami klimatu. Ale niestety powinna. Owszem bydło istniało na świecie zanim pojawił się na nim człowiek i wtedy też wydalało z siebie sporo gazów. Niestety człowiek mocno zmienił rzeczywistość. Dziś na świecie jest ponoć prawie miliard krów, a do tego mamy przecież jeszcze miliony innych zwierząt gospodarskich. Razem odpowiadają one za wydzielanie 18% gazów cieplarnianych, które codziennie dostają się do atmosfery. To większy wpływ niż z emisji z całego transportu (13% emisji gazów cieplarnianych z transportu). To dane US Environmental Protection Agency i Environmental Protection Agency.

1

Kiedy w 2008 roku byłem korespondentem TVP INFO i TVP Poznań na COP 14, czyli Konferencji ONZ o Zmianach Klimatu, po raz pierwszy usłyszałem o krowie jako o zagrożeniu dla świata. Do Poznania przyjechali wtedy przedstawiciele prawie wszystkich krajów i dyskutowali między innymi o tym, co wydzielają z siebie zwierzęta. Może na początku takie informacje brzmią trochę niepoważnie. Ale smutne miny reprezentantów krajów wyspowych, którym za kilkanaście lat grozi zalanie przez podniesienie poziomu oceanów, zapamiętam do końca życia. Oni cały czas walczą o to, by największe kraje przestały zmieniać klimat Ziemi. Kilka centymetrów wody w oceanach więcej i miliony ludzi stracą miejsce do życia. Niektórzy już wtedy mówili o poszukiwaniu miejsc, gdzie będą mogli przenieść swój kraj?

Trochę danych naukowych w krowim temacie:

 

Bydło oraz jego pochodne odpowiedzialne są za produkcję 32 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. To stanowi 51% światowej emisji tego gazu do atmosfery!

Dane Worldwatch Institute

 

Bydło jest odpowiedzialne za 65% powodowanych przez człowieka emisji podtlenku azotu. Ten gaz ma 296 razy większy wpływ na ocieplanie się Ziemi niż CO2, a pozostaje w atmosferze nawet do 150 lat

Dane Organizacji Narodów Zjedoczonych

 

Przewiduje się, że emisje gazów z rolnictwa zwiększą się o 80% do roku 2050. A emisje związane z produkcją energii o 20% do 2040 roku!

Dane magazynu Nature i International Enegry Agency

 

Rolnictwo konsumuje 80-90% rezerw wody pitnej w Stanach Zjednoczonych

Dane Departamentu Rolnictwa USA

 

91% zniszczeń terenów Amazonii spowodowanych jest przez hodowlę zwierząt

Dane Banku Światowego

 

80% antybiotyków sprzedawanych w USA trafia do zwierząt gospodarskich

Dane US Food and Drug Administration

 

Do gazów cieplarnianych na Ziemi zalicza się:

  • parę wodną (najpowszechniejszy z gazów cieplarnianych w atmosferze)
  • dwutlenek węgla (CO2)
  • metan (CH4)
  • freony (CFC)
  • podtlenek azotu (N2O)
  • halon
  • gazy przemysłowe (HFC, PFC, SF6)
  • ozon


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721