Jaką wiedzę daje nam nutrigenetyka?

1 marca, 2019
nutri 1

Nauka, która bada co jemy i jak to co jemy wpływa na nas i nasze zdrowie. I co z tego powinien wiedzieć fleksitarianin?

Nauka na talerzu

Genetyczna wrażliwość na gorzki smak może utrudnić przejście na wegetariańską dietę, a związki zawarte w brokułach zapobiegają zwyrodnieniu tętnic. To tylko dwa fakty, jakie przynosi szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Nutrigenetyka łączy dietetykę z profilaktyką zdrowotną opartą o wiedzę genetyczną.

?Bada, w jaki sposób geny mają wpływ na związki między dietą i chorobą dietozależną? – pisze profesor Małgorzata Schlegel-Zawadzka w książce ?Biologia molekularna w medycynie?.

Tej wiedzy jest już naprawdę sporo. Naukowcy opisali wiele relacji między setkami substancji, które można spotkać w naszym pożywnemu a naszym zdrowiem i to na poziomie genów. Czytając Ich doniesienia dochodzę do wniosku, że fleksitarianizm jest dobrym stylem życia. Z jednej strony nutrigenetyka pokazuje, że nie każdemu jest po drodze do diety czysto roślinnej. Z drugiej strony dowiadujemy się co jeść, by wzmocnić bezmięsnymi składnikami odżywczymi nasz organizm.




Gorzki smak zieleni

Nutrigenetycy doszli między innymi do wniosków ważnych dla tych, którzy nie specjalnie lubią warzywa. Otóż z Ich badań wynika, że za odczuwanie gorzkiego smaku odpowiedzialne są aż 24 geny. Ci z nas, którzy są bardziej wrażliwi właśnie na gorycz w pożywieniu mają też często skłonność do nielubienia warzyw, w tym gotowanej kapusty, sałat, szpinaku czy brukselki.

?Pojawia się to w formie ograniczenia ich konsumpcji, co w konsekwencji jest jednym z czynników sprzyjającym licznym chorobom? – czytamy w książce ?Biologia molekularna w medycynie?.

Można więc powiedzieć niestety, że są wśród nas ludzie, którym przejście na dietę czysto roślinną mogą utrudnić ich własne geny.

Konkretna broń na konkretne choroby

Nutrigenetyka dostarcza nam też wiedzy, którą można traktować jak czystą instrukcję przeciwchorobową. Otóż w dużym uproszczeniu, na przykład brokuły zawierają substancję, której obecność wpływa na produkcję silnego przeciwutleniacza jakim jest glutation, a to pomaga zapobiegać zwyrodnieniu tętnic. Z kolei papryka, imbir, czarny pieprz, goździki i żeń-szeń mają w sobie czynniki, które zmniejszają zawartość tłuszczu w organizmie poprzez wzrost termogenezy (produkcji ciepła). A zawarte w soi związki tak wpływają na nasz organizm, że mogą hamować wzrost komórek rakowych.

A to dopiero początek

Dzięki nutrigenetyce wiemy też, że niedobór niektórych minerałów w diecie, poza znanymi nam konsekwencjami, może również wpływać na nasze geny. Za mało magnezu czy żelaza to mniejsza zdolność DNA do naprawy występujących w nim błędów. By temu zapobiec wystarczy jeść orzechy, nasiona roślin strączkowych czy produkty zbożowe.

2 comments

  • Marek

    19 maja, 2017 at 12:43 pm

    Ciekawa sprawa. Czy będzie więcej informacji w tym temacie? Pozdrawiam serdecznie

    • admin

      22 maja, 2017 at 7:28 am

      Będzie 🙂 planuje całą serię artykułów o nutrigenetyce 🙂 pozdrawiam

Comments are closed.


Cześć, mam na imię Paweł

Z wykształcenia jestem magistrem biologii i dziennikarzem. Od 2016 roku mówię również o sobie: fleksitarianin. Trochę to wyszło z przypadku, kiedy natknąłem się na ten termin gdzieś w sieci. Nagle okazało się, że przez całe życie pasowałem do definicji, której nie znałem.

Na blogu dzielę się swoją wiedzą dotyczącą ograniczenia jedzenia mięsa, bo wiem, że nie jest to łatwy temat. Codziennie szukam kulinarnych inspiracji i śledzę rozwój naukowej wiedzy o dietach, żywieniu i ochronie środowiska naturalnego.


Kontakt

Polub moje kanały

Polityka prywatności

Blog prowadzony przez HUB OF SOLUTIONS PAWEŁ MARCINIAK ulica Szronowa 24/5 60-375 Poznań
Numer NIP 7811770149 Numer REGON 301463721