6 dietetycznych ciekawostek o warzywach i owocach, które warto znać
Na co dzień jem sporo owoców i warzyw. Postanowiłem więc w końcu spisać to, co wiem o nich i co sugerują specjaliści od żywienia i przechowywania produktów spożywczych. I tak powstała lista sześciu dietetycznych ciekawostek o warzywach i owocach, które warto znać!
1 PROPORCJE
Otóż właściwe proporcje spożywanych na co dzień owoców i warzyw są równie ważne jak ich urozmaicanie! Wśród dietetycznych wskazówek Instytutu Żywności i Żywienia tak jest kluczowa!
3/4 – warzywa i 1/4 ? owoce
2 SPOŻYCIE
Według danych statystycznych przeciętny Polak spożywa 110 kg warzyw i owoców rocznie. A średnia europejska to jakieś 250 kg na osobę. Prym na kontynencie wiodą Grecy z rekordem 400 kg na rok na osobę. A jak podaje Główny Urząd Statystyczny, oznacza to 280 gramów owoców i warzyw dziennie, nie licząc ziemniaków. I to oczywiście zdecydowanie za mało!
3 PRZECHOWYWANIE
Generalnie dojrzałe owoce i warzywa warto trzymać w lodówce. Wolą one z reguły temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza, z wyjątkiem owoców egzotycznych (pomarańcze, banany, mango, papaja, arbuz). Bo te lepiej przechowywać w temperaturach nie niższych niż 10 stopni C. Lodówki nie lubią także niektóre warzywa, takie jak cukinia, ogórek, pomidory, bakłażany, szparagi czy dynia.
Niedojrzałe owoce i warzywa trzeba trzymać poza lodówkę, skoro chcemy by dojrzały. Kiedy zależy nam na przyspieszeniu procesu dojrzewania, warto na przykład obok niedojrzałego banana położyć jeden dojrzały. Owoce te wydzielają etylen i tak wpływają jeden na drugi. Działa to dobrze nie tylko w przypadku bananów. Ta metoda dobra jest też dla jabłek, gruszek, moreli, śliwek, papryki oraz pomidorów.
4 KORZYŚCI
Wśród podstawowych dobrodziejstw owoców i warzyw trzeba wspomnieć o rozpuszczalnym błonniku (pektyny), antyoksydantach (przeciwutleniacze), czyli witaminach antyoksydacyjnych C, E i beta-karotenie oraz flawonoidach, a także folianach i potasie.
5 KOLORY
Kolory warzyw i owoców mogą nam wiele powiedzieć o tym co w nich siedzi. Otóż te:
- Pomarańczowe, jak marchew, papryka, pomidory, dynia, morele, brzoskwinie, pomarańcze, cytryny, grejpfruty swoją barwę zawdzięczają beta-karotenowi. Ta grupa warzyw i owoców zawiera również duże ilości witaminy C!
- Ciemnogranatowe, jak choćby burak, kapusta czerwona, czarna porzeczka, winogrona, borówka, śliwka, jeżyna, żurawina zawierają duże ilości antocyjanów, witaminy C oraz karotenoidów.
- Zielone, jak na przykład brokuły, natka pietruszki, sałata, szpinak, cykoria, seler naciowy zawierają foliany. Zielone warzywa liściaste są również świetnym źródłem witaminy C, witaminy B6 oraz żelaza.
6 CUKIER
Spośród setek dietetycznych newsów, trzeba pamiętać, że choć owoce zawierają sporo cukrów, to są one mniej kaloryczne i dużo zdrowsze niż słodycze. Dlatego polecane są nawet w dietach odchudzających.
Dużo łatwo-przyswajalnych cukrów zawierają na przykład winogrona. Stąd ich spożycie powoduje gwałtowny wzrost stężenia insuliny, a następnie gwałtowne jego obniżenie. A to prowadzi do ponownego, szybkiego powstania uczucia głodu.
Najmniej cukrów oraz niski ładunek glikemiczny mają takie owoce jak jabłka, czereśnie czy sezonowe owoce jagodowe.