Szarlotka budyniowa w wersji fit
Zwykle w podobnych przepisach dodaje się po szklance cukru do ciasta i po szklance do smażonych jabłek. Nie mówiąc już i cukrze w przepisie na budyń. Moim zdaniem jednak to ciasto, szczególnie po jednym dniu, smakuje na tyle ciekawie i jabłkowo, że nawet w tej wersji fit zaskakuje wielu osobom przyzwyczajonym do mega słodkich ciast.
POTRZEBUJEMY
Składniki na smażone jabłka:
- 1,5 kg jabłek
- 2 torebki cukru waniliowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 3 łyżeczka syropu daktylowego lub klonowego
- opcjonalnie: garść rodzynek
Składniki ciasta:
- 3 szklanki mąki pszennej (typ 450 lub 550)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Szczypta sody oczyszczonej
- 2 torebki cukru waniliowego
- 3/4 szklanki oleju
- 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego (na przykład sojowego)
- opcjonalnie: pół szklanki sezamu
A także
- 2 budynie waniliowe
- opcjonalnie: zmniejszmy ilość cukru w budyniu
PRZYGOTOWANIE
Zaczynamy od jabłek!
Owoce obieramy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Wrzucamy je na patelnię, dodajemy cynamon, cukier waniliowy i rodzynki. Podsmażamy około 15-20 minut, często mieszając. Pod koniec dodajemy syrop.
Robimy ciasto i budyń!
Mąkę, proszek do pieczenia, sodę, cukier waniliowy oraz sezam mieszamy w dużej misce. Do naszych suchych składników dodajemy olej i mleko, energicznie mieszamy łyżką, a po chwili ugniatamy ręcznie około 2 minuty.
Gotowe ciasto dzielimy na 2 części. Jedną większą (2/3 całości) i drugą mniejszą (1/3 całości). Wkładamy je do torebek foliowych do mrożenia i wsadzamy do zamrażalki. W tym czasie przygotowujemy budyń.
Czas na połączenie całości!
Ciasto powinno być w zamrażalce minimum 15 minut. Pierwszą wyjmujemy większą część, druga pozostaje w zamrażalce. Na blachę wykładamy papier do pieczenia. Ciasto rozprowadzamy ręcznie na dnia blachy i bokach. To ciężki proces, bo jest ono twarde, ale uda się Wam. Pomagajcie sobie pięściami. Pamiętajcie, by oblepić boki blachy ciastem, mniej więcej 2 centymetry ponad podłoże ciasta.
Na ciasto wykładamy jabłka. Rozprowadzamy je równomiernie. Na to wylewamy budyń. A z zamrażalki wyjmujemy resztę ciasta i partiami ścieramy je na grubych oczkach na tarce. Im bardziej ciasto będzie schłodzone, tym łatwiej można je ścierać.
Naszą szarlotkę pieczemy w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopniu z termoobiegiem przez 60 minut. Po godzinie pieczenia, wyłączamy piekarnik, uchylamy lekko drzwiczki i pozostawiamy w nim ciasto do wystygnięcia.