10 najzdrowszych produktów do jedzenia
Na tuzin produktów, które znalazły się na liście tego co najzdrowsze dla nas, są tylko dwa odzwierzęce, w tym jeden pokarm mięsny. Oto lista 10 najzdrowszych produktów do jedzenia według amerykańskiego Centrum Wiedzy i Spraw Publicznych.
Lista tego co najlepiej jeść, by być zdrowym jest w pełni fleksitariańska. Stworzyła ją instytucja, która od 1971 roku opisuje i bada rynek zdrowia i produktów spożywczych. Centrum Wiedzy i Spraw Publicznych podkreśla, że zdrowa dieta zawiera więcej owoców, warzyw, orzechów, zbóż i niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz mniej soli, słodkich napojów, białej mąki i czerwonego mięsa. Przedstawiam więc listę:
10 najzdrowszych produktów do jedzenia
Moje tłumaczenie raportu Centrum Wiedzy i Spraw Publicznych z USA:
-
Bataty, czyli słodkie ziemniaki
Są super gwiazdami właściwości odżywczych. Napakowane są karotenoidami, są dobrym źródłem potasu i błonnika. Polej pokrojone we frytki kawałki słodkich ziemniaków oliwą z oliwek i podsmaż lekko aż trochę zbrązowieją. Posyp jedną lub dwiema przyprawami, takimi jak cynamon czy chili.
-
Mango
Kubek soku z mango zapewnia 100% dziennej dawki witaminy C, jedną trzecią dawki dziennej witaminy A oraz dobrą dawkę obniżającego ciśnienie krwi potasu i trzy gramy błonnika. Dodatkowo, mango jest jednym z tych owoców, które mają najmniej pozostałości po pestycydach.
-
Zwykły (0%) grecki jogurt
Beztłuszczowy (0% tłuszczu), niesłodzony grecki jogurt ma przyjemną cierpkość smaku, która jest idealnym tłem dla słodyczy jagód, bananów czy naszych ulubionych płatków pełnoziarnistych. Jest zagęszczony, więc nawet wersja beztłuszczowa pozostaje zwarta i kremowa. A ubytek wody oznacza, ze ten jogurt ma dwa razy tyle białka, co zwykły (ma mniej wapnia) ? około 15 gram na 140 gram jogurtu greckiego.
-
Brokuły
Są naładowane witaminą C, karotenoidami, witaminą K i folianami (mój przypis: forma witaminy B9). Gotuj je na parze aż rozjaśni się ich zieleń i lekko zmiękną. Dodaj posypkę z parmezanu i polej świeżym sokiem z cytryny.
-
Dziki łosoś
Tłuste ryby jak łosoś, które są bogate w kwasy omega3, mogą zredukować ryzyko ataków serca i udarów. A pochodzący z dzikich połowów łosoś jest bardziej przyjazny dla środowiska niż ten ze sztucznych hodowli (mój przypis: nie wiem skąd mają takie dane)
-
Owsianka
Nie ważne, że to na szybko, że staromodnie czy w postaci grysika owsianego (mój przypis: owies krojony lub owies łamany), owsianka daje nam obfite pełnoziarniste śniadanie. Każde pół szklanki (suchej) owsianki ma 4 gramy błonnika i mniej więcej połowa to błonnik wysoko przyswajalny, który pomaga obniżać cholesterol. Nałóż na swoją ugotowaną owsiankę płatki podsmażanych migdałów i banany zamiast cukru czy soli. Albo spróbuj pokrojonego w kostkę jabłka z cynamonem i rodzynkami lub krojonej gruszki z orzechami i gałką muszkatołową.
-
Ciecierzyca
Wszystkie rośliny strączkowe są zdrowe. Są bogate w białko, błonnik, miedź, foliany (mój przypis: forma witaminy B9), żelazo, magnez, potas i cynk. Ale ciecierzyca wystaje ponad przeciętność ponieważ jest uniwersalna. Szukajcie wersji niesolnej w kartonikach. Dodaj garść do wymieszane sałatki lub wmieszaj je w warzywny gulasz, leczo z curry czy zupy.
-
Arbuz
Arbuzy są ciężarowcami w departamencie odżywczym. Standardowo serwowane dwa kawałki mają jedną trzecią dzienne dawki witaminy A i C oraz dobry zastrzyk potasu i zdrową dawkę likopenu w jedynie 90 kaloriami bez tłuszczu i soli. I ponieważ są pełno-sezonowym owocem arbuzy często są uprawiane lokalnie, co oznacza, że mają mniejszy ślad węglowy (mój przypis: mniej wytwarzane dwutlenku węgla) niż inne owoce.
-
Dynia piżmowa
Ugotuj na parze kawałki pociętej dyni lub kup już obraną, uduś dynię w piekarniku, zmieszaj z czymś lub zrób zupę. To prosty sposób by dostać wiele witaminy A i C oraz błonnik.
-
Sałaty i kapusty
Nie przegap szklarniowych zielenin takich jak jarmuż, kapusta, szpinak, gorczyca, botwina. Te wyróżniające się zielone liście naładowane są witaminami A, C, K, B9, potasem, magnezem, wapniem, żelazem i błonnikiem. Dodaj odrobine oliwy z oliwek z zmielonym czosnkiem, dopraw z czarnym pieprzem i sosem winegret z czerwonym winem.
Na podstawie materiałów (tekstu i zdjęć) z https://cspinet.org/eating-healthy/what-eat/10-best-foods