Młodzi rzucają mięso! Stają się fleksitarianami
Jak wynika z raportu Atlas Mięsa 2022, aż 36% Polaków w wieku 15-29 lat jest fleksitarianami, a 8% w ogóle nie je mięsa. Raport pokazuje też różnice w spożyciu mięsa w zależności od poglądów politycznych oraz opinie młodych Polaków o tym co zrobić w sprawie przyszłości hodowli zwierząt na mięso!
Pytania o przyszłość
Dlaczego młodzi rezygnują z mięsa? Czy są różnice pod względem płci w podejmowanych wyborach dietetycznych? I czy poglądy polityczne też wpływają na deklaracje o spożyciu mięsa? Na te pytania odpowiada raport niemieckiej Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Okazuje się, że wśród młodych ludzi liczba zdeklarowanych fleksitarian wynosi średnio 36%.
W raporcie czytamy, również że:
?Około 1/3 naszych badanych, niezależnie od obecnej częstości jedzenia mięsa, deklaruje, że w przyszłości zrezygnuje (4%) lub ograniczy (27%) jego spożycie?.
Wśród osób, które jedzą teraz mięso bez ograniczeń odsetek, tych którzy planują nałożyć na siebie jakieś ograniczenia, a więc chcą być fleksitarianami, wynosi aż 18%. To niezły wynik, bo wskazuje, że w wkrótce procent osób, które jedzą mniej mięsa w naszej populacji znowu wzrośnie.
Największy odsetek osób, które nie jedzą w ogóle mięsa jest w przedziale wiekowym 18-24 lata. Aż 10% z tej grupy to wegetarianie lub weganie.
Fleksitarianizm w życiu deklaruje według raportu więcej młodych kobiet (40%), a ta sama grupa u mężczyzn to 31% badanych. Liczba osób całkowicie bezmięsnych jest podobna w porównaniu płci (7-8%). Różnice dotyczą też zamieszkania. Bo Ci z małych miejscowości deklarują ograniczenie mięsa najrzadziej (28%), ale już mieszkańców wsi w tej grupie jest 38%. Największy odsetek fleksitarian znajdziemy w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, to 42% badanych.
Prawicowcy mięsożercy
Twórcy badań zapytali młodych ludzi o preferencje polityczne i zestawili je z deklaracjami dotyczącymi spożycia mięsa. I tak Ci o prawicowych poglądach to zdecydowani mięsożercy. Aż 63% je mięso bez ograniczeń. Tu najmniejszy jest też oczywiście procent fleksitarian (33%) oraz wegetarian i wegan (4%). Deklarujący centrowe poglądy jedzą mięso w 60%, ograniczają je rzadziej (36%) i równie rzadko są wege lub wegan (tylko 4%).
Z kolei młodzi opisujący swoje poglądy jako lewicowe, to już w mniejszości mięsożercy. Brak ograniczeń deklaruje 46%, ograniczenie spożycie mięsa 38%, a aż 16% to wegetarianie i weganie.
Damsko-męskie powody
To co przekonuje młodych ludzi o rzucania mięsa w diecie różni się mocno w zależności od tego czy pytamy kobiety czy facetów. Wśród fleksitarian 58% kobiet robi to z żalu dla zwierząt. Taki sam argument przekonuje tylko 35% mężczyzn. Z kolei 45% kobiet podkreśla pozytywny wpływ ograniczenia spożycia mięsa dla naszego klimatu. Tylko 34% mężczyzn wskazuje na ten powód.
Względy zdrowotne podkreśla z kolei 31% facetów, a tylko 24% kobiet. Swoje poglądy polityczne wyraża w ten sposób więcej mężczyzn (27%) i nieco mniej kobiet (22%).
Jak piszą twórcy raportu, badania przeprowadzono w formie ankiety internetowej w październiku 2021 roku na próbie 1300 osób. Próba uczestników sondażu odzwierciedla strukturę populacji obywateli i obywatelek Polski w wieku 15?29 lat pod względem płci i wieku.